Dobrze napisany list motywacyjny jest wolny od banałów, schematów i ogólników. Tylko spersonalizowane, rzeczowe i estetyczne dokumenty aplikacyjne są w stanie wzbudzić zainteresowanie rekruterów.

    Skorzystaj z porad zamieszczonych w tej kategorii, aby uniknąć błędów i stworzyć dobry, profesjonalny list motywacyjny. Dzięki naszym wskazówkom precyzyjnie opiszesz swoje doświadczenie, oczekiwania i mocne strony, dowiesz się też, jak opisać swoje zainteresowania w liście motywacyjnym. Zachowasz merytoryczną poprawność oraz atrakcyjny styl. Nauczysz się pisać przekonująco i ciekawie. Wówczas nikt nie pozostanie obojętny wobec Twojej aplikacji. Zebraliśmy tu również podpowiedzi dla osób aplikujących na konkretne stanowiska.

    Doradzamy, co należy zrobić, gdy brakuje nam doświadczenia, które można ciekawie zaprezentować. Nie zostawiamy samym sobie tych, którzy planują stworzyć list motywacyjny w języku obcym.

Nasz poradnik stanie się cennym zbiorem wiedzy dla osób ubiegających się o pracę i pragnących zwiększyć swoje szanse na zdobycie upragnionej posady.

 

 

LIST MOTYWACYJNY BEZ DOŚWIADCZENIA - jak go napisać?

 

 

Wykształcenie w liście motywacyjnym

 

Osoba bez doświadczenia zawodowego nie powinna rezygnować z dołączenia do wymaganych dokumentów listu motywacyjnego. Zamiast wzmianki o podjętych aktywnościach zawodowych może napisać o innych doświadczeniach, które w mniejszym lub większym stopniu kształtują charakter i podejście do zagadnienia pracy.Warto zatem wspomnieć o swoim wykształceniu: o tym, czego się nauczyliśmy na zajęciach oraz podczas pracy z ludźmi, co nam się szczególnie podobało i dlaczego. Wskazanie na pewne zainteresowania może dać potencjalnemu pracodawcy znak, że potrafimy podejść do danych rzeczy, nawet przedmiotów szkolnych, z pasją.

 

Kompetencje – które zawrzeć w liście motywacyjnym?

 

Brak doświadczenia zawodowego w liście motywacyjnym można zastąpić również fragmentem o kompetencjach miękkich i twardych, które mogą się okazać kluczowe.Kompetencje miękkie to takie, które związane są z naszym charakterem oraz umiejętnościami społecznymi. Najczęściej wymienianymi w listach motywacyjnych są oczywiście umiejętność pracy w zespole czy zarządzania czasem. Jednak warto sięgnąć dalej. Można wspomnieć o dynamizmie w działaniu, odwadze w przyznawaniu się do błędów czy opanowaniu sztuki szukania kompromisu.Kompetencje twarde to umiejętności nabyte. Nie muszą wiązać się ściśle ze stanowiskiem, na które aplikujemy, ale mogą stać się silnym atutem naszej kandydatury. W liście motywacyjnym wymienić można zatem znajomość języków obcych, posiadanie prawa jazdy różnych kategorii czy nawet podstawowe zapoznanie się z pakietem MS Office.

 

Zainteresowania w liście motywacyjnym

 

Kolejnym punktem, który warto zawrzeć w liście motywacyjnym przy braku doświadczenia zawodowego, są zainteresowania. To temat, który z pozoru wydaje się banalny. Jednak choćby maleńka wzmianka o hobby związanym luźno ze stanowiskiem pracy może zwiększyć nasze szanse na otrzymanie pracy.Oto kilka przykładów:

  • aplikacja na stanowisko kelnerki – uprawa i parzenie kawy, chińskie techniki parzenia herbaty, turystyka winiarska, ogólne zasady savoir-vivre;
  • aplikacja na stanowisko asystenta/młodszego programisty – gry komputerowe, nowinki technologiczne, nowe technologie;
  • aplikacja na stanowisko sprzedawcy w sklepie odzieżowym – moda haute couture, techniki szycia, techniki sprzedażowe, dekoracja wnętrz.

 

Wizja rozwoju – jak ją ująć w liście motywacyjnym?

 

   Gdy nie posiadamy doświadczenia zawodowego, nasz list motywacyjny powinien opierać się jednak przede wszystkim na motywacji i wizji stanowiska, na które aplikujemy. Warto napisać, co zainteresowało nas w ofercie pracy i które punkty szczególnie wydają się nam ciekawe.

Poza tym możemy spróbować podpiąć pewne aspekty opisane w ogłoszeniu pod nasze umiejętności i doświadczenia zdobyte podczas nauki czy prac wolontariackich.

   

    Dodatkowym plusem jest także przekazanie w liście motywacyjnym kilku zdań o naszej wizji przyszłej pracy. Dotyczy to zarówno stanowiska, na które kandydujemy, jak i samej firmy.

Warto napisać, jak wyobrażamy sobie zakres obowiązków, czego oczekujemy się nauczyć i jakie umiejętności rozwinąć.

Z drugiej strony możemy także napisać kilka słów o tym, jaki może być nasz wkład w rozwój firmy czy konkretnego jej działu. Wskazanie oczekiwań oraz możliwego wkładu własnego sprawia, że pracodawca widzi zarówno nasze zaangażowanie w rozwój osobisty, jak i w interes firmy.

 

LIST MOTYWACYJNY - CZEGO W NIM NIE PISAĆ?

 

Rzeczywiście, w dobie Internetu i tysiąca poradników przygotowanie atrakcyjnych dokumentów aplikacyjnych nie powinno być problemem. Czasem jednak, chcąc wyróżnić nasze zgłoszenie, umieszczamy w dokumentach rekrutacyjnych informacje, które mogą odstraszyć potencjalnego pracodawcę.

    O ile prosty schemat CV nie pozwala na puszczenie wodzy fantazji, o tyle w liście motywacyjnym możemy poszczycić się naszym kunsztem literackim. Co zrobić, aby nie przesadzić?

   Czego powinniśmy wystrzegać się przygotowując list motywacyjny?

W liście motywacyjnym z pewnością powinniśmy unikać kwiecistego języka - list dotyczy kwestii biznesowych i w takiej konwencji powinien być napisany.

Bądźmy profesjonalni - nie stosujmy zdań, które rektuter może potraktować jako błaganie o pracę.

Niedopuszczalne jest stosowanie mowy potocznej czy zdrobnień.

Powinniśmy także unikać słownictwa nacechowanego emocjonalnie, oraz rozbudowanych zdań - jasne, klarowane zwroty są bardziej perswazyjne. Oczywiście, musimy wystrzegać się wszelkich błędów ortograficznych czy stylistycznych.

   Bardzo często list motywacyjny rozpoczyna się od akapitu, w którym informujemy, skąd dowiedzieliśmy się o ogłoszeniu.

Dla Rekrutera jest to zbędny komentarz, który nie wypływa w żadnym stopniu na postrzeganie naszej osoby.

Kolejna niepotrzebna wstawka to informacja, że zgłaszamy chęć udziału w procesie rekrutacji. Same wysłanie dokumentów aplikacyjnych jest przecież równoznaczne z chęcią wzięcia udziału w procesie rekrutacyjnym.

    Z pewnością musimy uważać na długość listu, jeżeli chcemy, aby rekruter zaprosił nas na rozmowę kwalifikacyjną nie powinniśmy przesyłać mu elaboratu.

List motywacyjny ma być opisem naszych osiągnięć zawodowych, więc nie zamieszczajmy w nim sukcesów, niezwiązanych z pracą. Rekruter potraktuje to jako zbędną informację, którą zapełniamy treść listu nie mają de facto czym się pochwalić.

Podobnie jeżeli chodzi o kompetencje, nie opisujmy w liście takich, które są zbędne na danym stanowisku. Nie możemy także umieszczać informacji o posiadanych umiejętnościach, nie popierając ich przykładami z naszego życia zawodowego.I przede wszystkich, nawet jeżeli uważamy, że nasz list motywacyjny jest niezwykle skuteczny, błędem jest wysyłanie do potencjalnych pracodawców listu o takiej samej treści.

    Każde ogłoszenie i wymagania są indywidualne - tak też traktujmy nasz list.

08 lipca 2018
List motywacyjny

Odwiedź nas w mediach społecznościowych:

ul. Leszczyńskich 23

64-100 Leszno

Dział rekrutacji:

pracownik@topgroup24.pl

+48 661760149

+48 503781176

 

Dział zleceń:

biuro@topgroup24.pl

+48 503681582

  1. pl
  2. en
  3. uk